ÇİBÖREK

Yazar: admin
Kategori: Uncategorized

Çibörek, geleneksel bir Kırım Tatar yemeğidir. Kırım Tatarları arasında Şırbörek, Şuberek, Çiberek, Çuberek, Çiborek gibi birleşik şekillerde adlandırılırken, Türkiye Türkçesi’nde yanlış bir anlam kazanarak çiğ börek olmuştur; fakat bu börek çiğ et ihtiva etmez. Böreğin adı konusunda çeşitli görüşler vardır. Bir görüş “şırbörek” adının pişerken çıkan kızarma sesinden geldiğini öne sürerken, diğer bir görüş de Kıpçak lehçesinde lezzetli anlamına gelen “çi”den geldiğini öne sürer.

 

 Çiböreğin lezzetli olması için bir kere kızdırılan yağ bir daha kızdırılmaz. İçine koyulan et özel şartlarda hazırlanmalıdır. Kullanılan un belli bir un olmalıdır. Aslında oldukça masraflı bir imalat süreci vardır ve misafir gelince derin dondurucudan çıkarılıp yapılabilecek bir yemek değildir. Bu kurallara uygun hizmet veren işletmelerde çok lezzetli çibörekler yiyebilirsiniz, şartlara uygun hazırlanmadığı taktirde mide rahatsızlığına sebebiyet verebilir.

Birçok yerde yapılmasına rağmen Eskişehirlilerin tercihi eski Taşbaşı Çarşısı’ndaki Esözcanlar Çibörektir; çünkü Eskişehirli annelerimizin evlerinde yaptığı çiböreği en iyi Esözcanlar yapar.

   esozcanlarciborek.com 

 

 

admin

Bir cevap yazın