Yazar: admin
Kategori: Eskişehir Yemek Kültürü

Eskişehir mutfağının ünlü yemeklerinden Balaban kebabının adı Tatarca’da “ çok, daha çok” anlamına gelir.  O kadar lezzetlidir ki “daha çok “ istene istene adı balaban kalmıştır. Lezzetini  günler alan hummalı hazırlanışından alır. Kullanılan et hazırlanmadan önce 3 gün dinlendirilir. Kemik suyu da çok önemli bir detaydır; ılık ılık pideye işlemesi ve kokusunun sinmesi Balaban’ı pek çok kebaptan ayırır.

Farklı şekillerde sunumu vardır; şiş, köfte ve köfte şiş. Genelde tercih edileni, iki şekilde de yeme imkanı sunduğu için köfte şiştir.

Şiş için dana eti seçilir. Et iyice temizlenir, tuzlanır, yağlanır. Daha sonra bekletme işlemi için soğuk hava deposuna alınır. Yumuşak kıvama geldiğinde şiş için hazırdır.

Köfte için ise dananın kaburga eti iki kere kıyma halinde çekilir. Ekmek, rendelenmiş soğan, karabiber ve bir miktar suyla iyice yoğrulur. Ne kadar çok yoğrulursa o kadar lezzetli olur. Yoğrulduktan sonra bir saat dinlendirilir.

Köfte şiş kızartılırken 3 saat boyunca dananın kemik suyu kaynatılıp, ısıtılıp doğranmış pidelerin üzerine dökülür. İnceltilmiş yoğurt, inceltilmiş salça suyu ve  eritilmiş tereyağı da sırasıyla üzerine dökülür. Bunların üzerine köfte ilave edilip servis edilir.

Balaban hem besin değeri yüksek ve doyurucu hem de çok lezzetli bir yemektir.

Balaban kebabı için siz değerli müşterilerimize önereceğimiz en nezih mekan; damak tadı, göz zevki ve doyumu fazlasıyla sağlayan Fahrettin Usta Balaban Kebap’tır.

 

admin

Bir cevap yazın