Yazar: admin
Kategori: Eskişehir Gezilecek Yerler

Odunpazarı’nın tarih kokan dar sokaklarında, rengarenk Osmanlı evlerinin ve arnavut kaldırımlı zarif yolların arasında bir zaman yolculuğuna ne dersiniz? Balmumu müzesinde Nasreddin Hoca’dan Marilyn Monroe’ya birçok tanınmış ismi en realistik halleriyle görmek istemez misiniz? Çağdaş Cam Sanatları Müzesi’nde sergilenen onlarca önemli eseri ve Odunpazarı Modern Müze’nin huzurlu atmosferinde, birçok ülkeden gelmiş soyut çalışmaları incelemek istemez misiniz?

O zaman sizleri Eskişehir’in güneyinde yer alan, Geleneksel Anadolu Türk Mimarisi örneklerini koruyan, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde de adı övgülerle geçen Odunpazarı’na davet ediyoruz.

Bu bölgede tarihi evlerin yanı sıra döneme özgü Kurşunlu Camii ve Külliyesi, yörenin geleneksel el sanatlarıyla bütünleşmiş Atlıhan Çarşısı ve dünyada sadece Odunpazarı’nda bulunan Lületaşı Müzesi de yer almakta. Bunların yanında sevdiklerinize Eskişehir’e özgü hediyeler alabileceğiniz birçok butik dükkan da mevcut.

Odunpazarı evleri 2007 yılında “Tarihi ve Kentsel Sit“ olarak koruma altına alındı ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer edindi. Her sokağı ve her konağı karşınıza farklı sürprizler çıkarabilecek Odunpazarı mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında.

Otelimiz Velibey Otel’den Odunpazarı Evleri’ne yürüyerek 3 dakikada ulaşabilirsiniz.

 

“…Eşraf ve sipahisi çoktur… Şehir 17 mahalledir. Evleri bağlı, bahçeli ve mamurdur… Şehrin 4 çevresi gül, gülistan, bağ ve bostan dolu olup hububatı çok bir şehirdir…”

Evliya Çelebi, Seyahatname

 

 

admin

Bir cevap yazın